هرکه آماده شهادت است ثبت نام کند

دقایقی را قبول کردند ...

اسماعیل دقایقی درسال 1333 در شهر بهبهان استان خوزستان در خانواده‌ای متدین چشم به جهان باز کرد. به دليل فقر و تنگدستی خانواده او مجبور به هجرت به شهر آغاجاری در اهواز می‌شوند. پدر اسماعيل در آغاجاری به خياطی مشغول می‌شود و اسماعيل و برادرانش نيز به پدر كمك می‌كنند.  او پس از اتمام دوران دبیرستان، در سال 1349 در کنکور هنرستان شرکت ملی نفت شرکت کرد و پس از قبولی، به ادامه تحصیل در آن هنرستان پرداخت. اسماعیل در همین هنرستان با محسن رضایی فرمانده کل سپاه در دوران دفاع مقدس آشنا شد. در طول دوران پیروزی انقلاب اسلامی اقداماتی علیه رژیم شاهنشاهی انجام داد و در طول این مبارزه چندین بار به زندان افتاد و شکنجه شد.

او در سال 1353 در رشته آبیاری دانشکده کشاورزی دانشگاه اهواز قبول شد و پس از دو سال تحصیل در این رشته، دوباره در کنکور شرکت کرد و به دانشکده علوم تربیتی دانشگاه تهران که از لحاظ فضای مذهبی، سیاسی و علمی برای او مناسب‌تر از دیگر مراکز علمی و آموزشی بود، ورود پیدا کرد و در مدت حضورش در دانشگاه تهران، اقداماتی برای آگاه‌سازی دانشجویان و مبارزه علیه رژیم شاهنشاهی انجام داد. او بعد از رفتن به دانشگاه در مسجد محل يك كتابخانه راه می‌اندازد، كتابخانه‌ای كه بيشتر كتاب‌های آن اسلامی، اخلاقی است.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، اسماعیل با اینکه علاقه زیادی به ادامه تحصیل داشت، اما با توجه به ضرورتی که در عرصه انقلاب و دفاع احساس می‌کرد دانشگاه و تحصیل را ترک کرد و در سال 1358 به همراه دوستانش جهاد سازندگی را در شهر آغاجاری تأسیس کرد. و در همان سال، با دختر دايی‌اش ازدواج می‌كند. پس از تاسیس جهاد سازندگی در آغاجاری، به همراه دیگر دوستان و همرزمانش سپاه‌های شهرهای استان خوزستان را تأسیس کرد.

شهید دقایقی در طول دوران دفاع مقدس در  قرارگاه لشکر فجر،لشکر 17 علی‌بن ابی طالب(علیه‌السلام) و اکثر عملیات ها حضور داشت و رشادت های زیادی از خود نشان داد. او نیز برای مدتی به قم رفت و در حدود یک سال، مسئول حفاظت از شخصیت‌های استان قم را بر عهده داشت و بسیاری را نیز در این راستا آموزش داد. پس از آن، مسئولیت سازماندهی مجاهدین عراقی در فروردین 1363 به اسماعیل سپرده شد و اسماعیل دقایقی گردان «احرار» را از میان اسرای عراقی تشکیل داد و پس از آن تیپ 9 بدر را تشکیل داد و توانست یگان رزمی قوی را تشکیل بدهد و با تلاشهای او تیپ بدر در سال 1365 به لشکر تبدیل شد. او توانست با این مجاهدین در عمليات‌های مختلف از جمله عاشورای 4،‌‌ قدس 4،‌ كربلای2،‌ كربلای4 و كربلای 5 با موفقيت شركت کند.

سرانجام شهید اسماعیل دقایقی در 28 دی ماه 1365 در جریان عملیات کربلای 5 در حالی که با موتور برای سرکشی از نیروهای خود،  به سمت خط مقدم در حرکت بود توسط هواپیمای دشمن هدف بمب قرار گرفت و به شهادت رسید.

اشتراک گذاری: